Цел и обхват на Академията
Меките умения са комбинация от личностни черти, мислене, поведение и социални нагласи, които дават възможност на хората да се ориентират в средата си, да работят добре с другите и да постигат успешно своите цели. Те са критично важни за професии и дейности, които изискват определено ниво на взаимодействие и способност да се общува, преговаря и изграждат партньорски взаимоотношения.
Академията за меки умения има за цел да надгради и развие ключови компетентности на експерти в системата на Българска стопанска камара и в организациите – членове. Тя е предназначена за всички, чиито професионални отговорности са свързани с представителство на интереси, социален диалог, партньорство и управление на хора.
Начин на провеждане
Индивидуално от всеки участник чрез последователно преминаване на четирите е-курса, които ще бъдат достъпни на електронна платформа за обучение. Продължителността на работа с един отделен е-курс отнема около 80 – 120 минути. Обучаващите се лица могат да избират удобно за тях време и да прекъсват периодично работата с учебното съдържание на съответния курс в зависимост от динамиката в своята заетост.
Учебното съдържание на електронните курсове е интерактивно и включва практически примери, казуси (задачи), психологически тестове, линкове за достъп до допълнителна информация и видео материали.
Всеки отделен курс завършва с преминаване на онлайн въпросник за оценка на придобитите знания и умения. След успешното му полагане курсистът получава сертификат.
Какво ще научите?
Електронен курс „Социални и комуникативни умения“
Електронен курс „Умения за водене на ефективни преговори“
Електронен курс „Работа в социални мрежи, онлайн етикет, копирайтинг, изграждане на организационна репутация“
Електронен курс „Умения за управление на времето“
ПРЕЗЕНТАЦИИ НА ОБУЧЕНИЯТА
Лектори на въвеждащото обучение

Томчо Томов
Директор на Националния център за оценка на компетенциите при БСК
Томчо Томов има магистърска степен по Психология в СУ „Св. Климент Охридски” и докторска степен по „Организационно поведение”. Специализирал е индустриални отношения и комуникации във Франция, Дания и Израел. Работил е като ръководител на отдел в КНСБ и мениджър човешки ресурси и връзки с обществеността в големи металургични компании. От 15 години ръководи дейността на Националния център за оценка на компетенциите към Българската стопанска камара. Има дългогодишен преподавателски опит в ТУ- София и в СУ „Св. Климент Охридски”. Участвал е в методическото ръководство и реализирането на десетки проекти на БСК в областта на компетенциите на работната сила, изграждане на профили на търсещи работа лица, активното стареене, дигиталните умения, управлението на възрастовото многообразие и др.

Цветелина Йорданова-Петрова
Експерт в Националния център за оценка на компетенциите при БСК
Цветелина Йорданова-Петрова е завършила бакалавърска степен по Философия и две магистърски степени по Управление на информационните ресурси и по Организационно поведение и консултиране на организацията в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Има богат опит от над 10 години като аналитичен специалист, редактор и ръководител в Българска телеграфна агенция. Работила е като експерт обучение и развитие на персонала и мениджър човешки ресурси в фирми в областта на машиностроенето – „Ваптех“ АД, и в небанкова финансова компания, част от „Management Financial Group“ (дружеството обхваща в структурата си водещи компании, специализирани в областта на небанковите финансови услуги в Централна и Източна Европа). Отговаряла за процесите по обучение и развитие на персонала, управление на трудовото представяне, подбор, администриране, ангажираност и удовлетвореност, управление на организационната култура.

Велин Георгиев
Управляващ партньор в „Синектика“
Велин Георгиев притежава магистърска степен по Организационна психология в СУ „Св. Климент Охридски” и докторска степен по „Социална психология”. Работил е в „Института по психология“ към МВР. През 1991 основава „Синектика“ и повече от 30 години развива и ръководи успешно дейността на агенцията. Опитен професионалист с дългогодишен опит в подбора на персонал, организационното консултиране, оценката и развитието на таланти. Ръководил е редица проекти в областта на управлението на човешките ресурси за: управление на организационната промяна, организационна култура, разработване на бонус системи, разработване на програми за обучение и развитие, изследване на организационен климат, внедряване на компетентностни модел и др.

Светлана Генова
Управляващ партньор в „Синектика“
Светлана Генова има магистърска степен по „Трудова и организационна психология” в СУ „Св. Климент Охридски”. Работила е като експерт по „Психодиагностика” и „Трудова и организационна психология” към Българската академия на науките в областта на приложните психологически изследвания в трудовата психология. Управляващ партньор в „Синектика“ от 1992 г. Професионален консултант с над 30 години опит в подбора на персонал, организационното консултиране и обучението на персонал. Има богат професионален опит в областта на приложните организационни проекти, търсенето и подбора на персонал, в създаването и реализирането на програми за обучение и развитие, в проекти, свързани с проучване на заплатите, бонусни системи, програми за компенсации и придобивки и др.